Dzień Pokemonów w Warszawie 2011, sprawa z Deadly Serious i zakaz wspierania piractwa na Pokemon Valhalla Forum

Dzień Pokemonów w Warszawie 2011, sprawa z Deadly Serious i zakaz wspierania piractwa na Pokemon Valhalla Forum

Zaczynamy naszą opowieść od faktu, o którym wielu słyszało, ale niewielu coś naprawdę o nim wie. Okazuje się, że dotąd, jako PokeScenowcy nie docenialiśmy doniosłości wydarzenia jakim był Dzień Pokemonów w Warszawie 20111. Wydarzenie to przełożyło się na wiele przyszłych zdarzeń, na kształt frakcji intelektualnych PPS-u2 oraz trwale rzutowało na stosunki na PokeScenie. W rozdziale tym opowiemy o tym jak doszło do organizacji jedynego jak dotąd Dnia Pokemonów w Polsce, jak szeroki był jego odbiór oraz o tym, jak odbiło się ono na przyszłości, wtedy Pokemon Valhalli3, chwilę później, jak się okazało, całej Polskiej PokeSceny.

W pracy oprzemy się głównie na źródłach takich jak oficjalne informacje na łamach strony Pokemon Valhalli, wątki informacyjne na forach Pokemon oraz relacjach ze strony prowadzonej wówczas przez PokeMana4 – Pokemons5, dzięki której uzyskaliśmy również dostęp do treści już powszechnie w Internecie niedostępnej z uwagi na zamknięcie owych stron i brak ich zapisów w WebArchive6.

Zapowiedź Dnia Pokemonów w Warszawie
Dzień Pokemonów w Warszawie został oficjalnie zapowiedziany przez Daru7 w newsie na Pokemon Valhalli dnia 3 sierpnia 2011 roku8. Impreza miała odbyć się planowo 20 sierpnia, czyli stosunkowo niedługo po jej ogłoszeniu, w pubie Marylin9 na Polu Mokotowskim. Główną atrakcją eventu miała być dystrybucja Celebiego, przydatnego w grach IV i V generacji10. Administrator Pokemon Valhalli poprosił również potencjalnych uczestników o uzupełnianie podstawowymi danymi formularza, mającego pomóc w organizacji przedsięwzięcia.

Organizacja Dnia Pokemonów była powiązana również z planowaną na 27 sierpnia w Disney XD premierą telewizyjną filmu pt. Pokemon: Zoroark – Mistrz iluzji11.

Reakcje na ogłoszenie wydarzenia były przeróżne. Jedni byli zachwyceni i wręcz nie mogli uwierzyć: „Pokemon Day w Polsce??? Oficjalnie z Nintendo? Nawet nie przypuszczałem, ze dożyję takiego dnia”12,, inni powątpiewali jak to w ogóle możliwe, jeszcze inni po prostu się cieszyli. Jeszcze inni słusznie czepiali się braków na stronie: „Robicie eventy, nie eventy, cuda nie widy i chwała Wam za to! Ale sekcja "Pokemon HeartGold/SoulSilver" i "Pokemon Black/White" nadal nie jest dobrze przygotowana... A te gry wyszły już spoty kawałek czasu temu...”13.

Warto dodać, że powodów do powątpiewanie nie było, gdyż już od połowy lipca 2011 Pokemon Valhalla figurowała na liście „Strony fanów” na oficjalnej stronie Nintendo Polska z takim opisem: „Pokemon Valhalla - zdecydowanie największa, najpopularniejsza i najstarsza z istniejących obecnie stron fanowskich poświęconych Kieszonkowym Stworkom w Polsce. Powstała 30 lipca 2003 roku z połączenia stron Pokemon Friends, Pokemon Johto Power i Cinnabar Island. Można na niej znaleźć wiele porad do gier, opisy odcinków serialu animowanego, a także różne ciekawostki na temat mang i Kolekcjonerskiej Gry Karcianej Pokemon. W newsach na bieżąco pojawiają się informacje o nowościach ze świata, a forum to miejsce zapoznawania się i dyskusji użytkowników z całego kraju.”14

Następnie Daru założył tematy informujące o evencie na trzech największych ówcześnie forach Polskiej PokeSceny: Pokemon Valhalla Forum15, Forum Revival16 i Pokemon Polska1718. Jednym z pierwszych „niePPS-owych” miejsc, gdzie powstał o tym wątek jest forum Deadly Serious1920, traktujące o Nintendo.

Dnia następnego strona Nintendo Polska oficjalnie i ostatecznie potwierdza, że Dzień Pokemonów się odbędzie21. Od tego momentu pojawiają się doniesienia prasowe na branżowych portalach zajmujących się tematyką gier, rozrywki elektronicznej oraz mangą i anime. Jeśli chodzi o te pierwsze, to najszybciej o zlocie Pokefanów donoszą Portal PSX Extreme: „20 sierpnia na długo zapisze się w pamięci fanów kieszonkowych stworków - tego dnia w Warszawie odbędzie się Dzień Pokemonów, którego uczestnicy będą mogli nie tylko wymienić się poglądami na temat swojej ulubionej serii, ale również zdobyć Celebi”22, Polygamia ze swoim nonszalanckim: „Z racji sporo mniejszej niż na zachodzie popularności konsol Nintendo, w Polsce Pokemony nigdy nie stały się aż tak popularne, jak tam. Mimo to naprawdę sporo osób gra jednak w gry z tej serii. Wszystkich fanów na pewno ucieszy więc informacja o warszawskim Pokemon Day.”23 czy Gery.pl24. Co do portali o mandze i anime newsa napisał portal Anime.com.pl25. Z portali bardziej ogólnych napisała o tym np. Karawana26.

W kolejnych dniach pojawiały się kolejne newsy: np. na portalu zajmującym się szeroko pojętymi wydarzeniami kulturalnymi i rozrywkowymi Cosiestalo.pl27 czy wzmiankowanym wcześniej Deadly Serious28.

9 sierpnia Daru opublikował na łamach Pokemon Valhalli kolejnego newsa, dotyczącego spraw organizacyjnych, takich jak: czas trwania eventu, pobieranie Celebiego czy dojazd na miejsce wydarzenia29. W tym okresie pojawił się też news o Dniu Pokemonów na stronie CD-Action30.31

Z kolej 14 sierpnia Daru ujawnia na stronie plan dnia, zawierający poza eventowym Celebim również turniej w gry Pokemon oraz konkursy: plastyczny i wiedzy o Pokemonach32. Następnego dnia ówczesna moderatorka, rubin33, zamieszcza zasady wzmiankowanego wyżej turnieju34. W tym czasie w internecie pojawiają się kolejne wzmianki o wydarzeniu35.

Warto dodać, że o Dniu Pokemonów w Warszawie pisały nie tylko polskie portale poświęcone Pokemonom oraz zajmujące się szerszymi tematykami, ale również największe międzynarodowe strony Pokemon! Wzmianki odnotowano m.in. na Bulbapedii36, Bulbagarden, PocketMonsters, P-Pokemon i ProjectPokemon37.38

Jak widzimy na podstawie przytoczonych powyżej informacji, Dzień Pokemonów był imprezą na szeroką skalę, która miała przyciągnąć nie tylko tradycyjną grupę fanów Pokemona, ale bardzo rozmaite środowiska, czytelników CD-Action, fanów mangi, obcokrajowców spragnionych Celebiego. Jak okaże się na następnych stronach Polska PokeScena, Pokemon Valhalla i jej administrator nie do końca byli przygotowani na takie starcie z brutalną rzeczywistością…


Przebieg i relacje z Dnia Pokemonów
Generalnie nie będziemy skupiać się w tym opracowaniu na tym, co działo się na samym Dniu Pokemonów – odnotujmy tylko, że w zasadzie wszystkie główne założenia programowe, tj. turniej wi-fi, konkursy rysowania oraz wiedzy, zostały zrealizowane, może z drobnymi potknięciami, ale wiadomo, zdarza się. My skupimy się na samych relacjach. Zaczniemy od pozytywnych, potem neutralnych, a na koniec sięgniemy po te najbardziej wrogie.

Relacje Daru i rubin z eventu
Pierwsza, oficjalna i kanoniczna relacja, którą się zajmiemy wyszła spod pióra samego Daru i jest głównym tekstem na temat Dnia Pokemonów 2011 na Pokemon Valhalli39. Trzeba przyznać, że z pewnością jest to jedno z bardziej merytorycznych sprawozdań na temat tego wydarzenia, jak na organizatora przystało – znajdziemy tu informacje o realizacji założeń, prace z konkursu rysunku i wyniki wiedzówki (zarówno błędne, jak i poprawione40). W kontekście naszych badań musimy zwrócić szczególną uwagę na zdanie, na temat którego w tej relacji jest bardzo mało: „Niestety, ponieważ osoby odpowiedzialne za rezerwację miejsca nie wywiązały się dobrze ze swojego zadania, zmuszeni byliśmy szybciej zakończyć naszą imprezę.”41 Ten problem odnotowano w większości relacji – dystrybutor Nintendo w Polsce – firma Stadlbauer42 nie do końca dogadała się z zarządcami pubu Marylin43. Problem ten wykorzystywano powszechnie w krytyce Daru.

Rubin w swojej mniej sprawozdawczej relacji na Pokemon Valhalla Forum także zaznacza ten problem, ale pisze też szeroko o wszystkim co się działo w sposób szerszy, luźniejszy niż Daru. Z jej tekstu wynik, że nawet mimo wszystkich problemów przybyli na Dzień Pokemonów bawili się naprawdę dobrze. No cóż, nic tak nie łączy jak wspólne kłopoty?44

W opiniach w załączonym temacie45 przeważa pogląd, że było zabawnie, tylko organizacja leżała (chodzi tu właśnie o sprawy lokalowe). Generalnie wychodzi na to, że winny był Stadlbauer, nie zaś Daru. No, może jego największą winą było, że nie przypilnował potężnej międzynarodowej korporacji Nintendo.

„Zewnętrzne” relacje z Dnia Pokemonów
W tonie podobnym do tych z Pokemon Valhalla Forum wypowiada się Tfor, piszący recenzję na serwisie Karawana. Zwraca on uwagę na problem lokalowy, a także na dostarczenie upominków z opóźnieniem… Generalnie powszechne nastroje dobrze opisuje fragment jego recenzji: „Całą imprezę można podsumować jednym zdaniem – Sprawa organizacyjna była mocno zaniedbana, jednak atmosfera jaka tam panowała, mnóstwo fajnych osób z którymi można było pogadać nie tylko o Pokemonach, korzyści płynące z wymian oraz ogólnej integracji z pozostałymi osobami sprawiły, iż był to bardzo klimatyczny event który na pewno zapamięta każda z osób tam obecnych.”46

Drugą relacją „zewnętrzną” na jaką chcę zwrócić uwagę jest tekst kelena na jego blogu Rocket Game Corner47. Autor pisze, że: „Przy okazji, z minuty na minutę miałem wrażenie, że coś tu nie gra, ale całe „zło” wyszło dopiero po fakcie. Generalnie wydarzenie odbywało się przy pubie Marylin, czyli tak jak zapowiedziano w przypadku dobrej pogody, ale z niezrozumiałych dla mnie przyczyn (przynajmniej na tamtą chwilę) właściciel wyganiał ze środka (mimo zakupionego jedzenia).”, a dalej, że „Warto też dodać, że karteczki z informacjami na temat planu dnia oraz instrukcji pobrania Celebiego były napisane zarówno w języku polskim, jak i angielskim, dlatego też Czesi z pewnością nie mieli dodatkowych problemów. Poza samym Daru, kilka innych osób miało również plakietki, które sygnalizowały na pomocników, do których mogli się zarówno zgłosić goście zza granicy, jak i cała reszta.” Dalej, niejako podsumowując, pisze „Niestety, PokeDay był organizacyjną porażką. Może nie ogromną, ale z pewnością nie można było być w 100% zadowolonym.”48

Dzięki tym dwóm relacjom dowiadujemy się sporo o problemach z organizacją Dnia Pokemonów, dlatego chciałem je przywołać. Niech jeszcze kelen wyręczy mnie w zapowiedzi następnego akapitu: „Po powrocie do domu obserwowałem tylko jak fora eksplodowały nerwowymi dyskusjami na temat wydarzenia. Najgoręcej było chyba na forum Deadly Serious.” A więc: Deadly Serious, i to nie tylko forum…

PokeFail
Deadly Serious to strona, która skupiała się na Nintendo, ale w nie do końca poważny sposób. Slogan strony przez lata brzmiał: „Deadly Serious – Nintendo na poważnie”49, ale slogan forum za to: „Forum przypadkiem o Nintendo”50. Strona generalnie prezentowała dość wysoki poziom, nie obyła się jednak całkiem bez pomyłek51. Warto dodać, że strona miała charakterystyczny, prześmiewczy charakter, a społeczność forum była stosunkowo hermetyczna. Trafnie ujął to AtoMan52 pisząc: „Klimat bagnisty i groźby karalne w co drugi poście…”53. Kolejną rzeczą konieczna do odnotowania, przede wszystkim w kontekście naszych rozważań, był bezwzględny zakaz piractwa D-Serious. Obecnie strona działa, ale jest nieaktualizowana, forum zostało zamknięte54 i funkcjonuje tylko discord55.

Do rzeczy jednak – w 2011 D-Serious było bardzo aktywne. Dzień po Dniu Pokemonów, 21 sierpnia 2011 roku na łamach tej strony ukazała się relacja z eventu pióra Pana Tutoriala, zatytułowana PokeFail 2011 – relacja z PokeDay 201156. Jest to najostrzejsza znana nam krytyka organizacji Dnia Pokemonów – autor pisze m.in.: „Dopiero później dowiedziałem się że na Valhallę wkradł się mały troll i pozamieniał nazwy własne, bo nazwa klubu brzmiała Marilyn.”57, „Gdzieś koło 13 ruszyła bowiem konsola z Celebim i wszyscy mogli go spokojnie pobrać, problemem był tylko brak powiadomienia kogokolwiek o tym ‘że już można’ i do kiedy można będzie.”, „Turniej rozpoczął się punktualnie, niestety przyniósł frajdę chyba tylko graczom startującym, bo jedynym sposobem na obejrzenie walki było przeciśnięcie się przez mały tłum gromadzący się tuż za plecami trenerów. Nikt nie pomyślał nawet o rzutniku.”, „A potem znów wróciliśmy do zabawiania samych siebie, bo kolejne atrakcje miały zacząć się około 17. Nie wiem właściwie, czy w ogóle by się odbyły, bo mniej więcej w tym momencie Daru dostał już wsparcie ze strony czyichś rodziców, którzy ogarnęli gromadkę pokefanów i pozostałe konkursy – pytanie: co by się stało, gdyby nie ich zaradność?”, „ciekawszy był test z wiedzy o pokemon, bo został przygotowany w dwóch wersjach językowych, polskiej i półanielskiej”, „Po zakończeniu ostatnich dwóch konkursów przyszedł czas na rozdanie nagród.. i tu padło kolejne, prawdopodobnie ostatnie już rozczarowanie dnia. Przez kiepską organizację, a raczej jej brak, zginęła jedna z nagród – i to raczej ta cenniejsza – czyli Pokemon Black na DS-a. Zginęła Nie było jej. Zapodziała się nagroda.”. W końcówce tekstu padają słowa: „Nie można też zapomnieć o tym, że event został objęty patronatem Nintendo Polska, za co chciałbym podziękować odpowiednim osobom – przede wszystkim za ufundowanie nagród. Szkoda że nie wszystkie trafiły w ręce zwycięzców, na przyszłość po prostu radzimy sprawniej dobierać samych organizatorów :)”58. Wymieniłem tylko te najbardziej krytyczne fragmenty, bo koniec końców autor przyznaje, że jednak mimo wszystko bawił się całkiem dobrze. Widać jednak, że tekst jest sporo bardziej krytyczny od pozostałych relacji, które przytoczyliśmy.

Warto odnotować, że wielu użytkowników D-Serious także narzeka na organizację, ale np. kelen zdaje się bronić nieco organizatorów59. W swoim komentarzu najwięcej światła na przebieg całej imprezy rzuca sam Daru: „O 10 byłem przy pubie i wtedy zacząłem dzwonić, aby mnie wpuścili. Niestety okazało się, że właścicielka pubu nic nie wie, że taka impreza ma mieć miejsce, bo Stadlbauer (który był współorganizatorem całości) to źle załatwił (gadano z jakimś pracownikiem, który jak dowiedział się, że to spotkanie fanów gier komputerowych, to tego nie przekazał, bo stwierdził, że oni nie będą zamawiać piwa = nie będzie z tego zysku). Dopiero trochę przed 12 udało mi się osobiście załatwić udostępnienia nam stołów Całość miała się odbywać w lokalu i miałem wszystko przygotowane właśnie pod to. Za szukanie ludzi przy turnieju odpowiadał m.in. Jabuko, niestety niezbyt to wychodziło (ciężko było ogarnąć ludzi, którzy rozeszli się w trzy miejsca). Przez cały czas pracownicy pubu mieli nam za złe, że w ogóle tam jesteśmy i twierdzili, że taka rzecz powinna się odbywać na jakiejś sali gimnastycznej i grozili, że jak tego nie skończymy to wezwą ochronę lub policję.

To nie na Valhallę wkradł się troll. Początkowo dobrze wpisałem nazwę pubu, ale potem współorganizator powiadomił mnie, że się pomyliłem i to na pewno jest pub Melin. Pół piątku szukałem Merlina na Polu mokotowskim, w końcu porównałem to sobie z mapką i wyszło na to, że jest to jednak Marilyn. Długo musiałem przekonywać Stadlbauera, że Merlin po prostu nie istnieje, a oni to załatwiali w Marilynie. Mój błąd, że nie wszedłem tam do środka, ale jak pisałem – z tego mi mówiono wszystko jest załatwione, nie miałem żadnych powodów do niepokoju, wspominano coś nawet o talonach na kiełbasę.

Nie rozumiem dlaczego miała być informacja o tym, że Celebiego pobierać już można – można było cały dzień, tak jak zostało to wcześniej powiedziane.

Przyznam, że nie wiedziałem o możliwości podłączenia DSa do rzutnika i gdyby ktoś pokazał mi jak mogę to zrobić to bym się ucieszył, bo na pewno kiedyś się przyda.

Turniej zaczął się o 14, wcześniej były zapisy, a kolejne konkursy były trochę po 16.

Największy problem był z organizacją turnieju właśnie, czym miałem zająć się tuż przed samym początkiem eventu, tam na miejscu – niestety przez niezałatwienie lokalu musiałem improwizować. Rodzice to wsparli mnie na moją prośbę głównie w przeniesieniu ludzi z boku do przodu, bo pracownicy pubu cały czas mi grozili.

Stadlbauer jako współorganiztor odpowiadał za parę rzeczy – miejsce, nagrody, drukowanie testu i przygotowanie jego wersji angielskiej. Z miejscem jak wiadomo nic im nie wyszło, wersja angielska też za dobra nie była – miałem ją dostać do sprawdzenia w piątek, niestety zobaczyłem ją dopiero w sobotę.

Nagroda nie zapodziała się, tylko ktoś ukradł. Nagrody pilnowane były przez 99% czasu, ale że do środka zwyczajnie nie mieliśmy wstępu, a ja jednak chodzić trochę musiałem. Ktoś wykorzystał chwilę naszej nieuwagi i sobie ją po prostu wziął, choć była zapakowana. Nie wiem w ogóle jak to mogło mieć miejsce i kto mógł być na tyle bezczelny. Ale nie było żadnego rozczarowania. Trzecia nagroda miała być za trzeci konkurs i nie miała ona być wręczana tego samego dnia. Stąd też na kartach odpowiedzi pola „Adres” oraz „Miasto i kod pocztowy”. Poza tym winę za kradzież nagrody ponosi właśnie Stadlbauer dzięki braku wsparcia którego musieliśmy wszystko trzymać na zewnątrz.

Były trzy konkursy, było pobieranie Celebiego, było spotkanie ludzi – i na tym miał ten Dzień polegać. Nie wiem jakiej organizacji czasu jeszcze można było wymagać. To przede wszystkim miało być spotkanie ludzi, którym towarzyszyły różne atrakcje – i tym właśnie było.”60

Równie wiele krytyki i narzekań można było przeczytać na forum D-Serious w pokemonowym dziale pod nazwą Lavender Town61 w temacie Po evencie Pokemonuff!62. Np. główny administrator Deadly, Berlin63, pisze: „Daru, nie pierdol. Zjebałeś, jesteś w 100% odpowiedzialny za ten bajzel, nara.”64.


Zakaz wspierania piractwa na Pokemon Valhalla Forum
Dalej pojawia się poważny problem ze źródłami pierwotnymi dotyczącymi sprawy, oprzemy się zatem na źródłach wtórnych dostępnych w internecie oraz na drobnych konsultacjach65. Vapek66 podaje, że użytkownicy D-Serious prowokowali awantury na Pokemon Valhalla Forum, dotyczące używania emulatorów i programatorów, a częściowo wtórowała im niewielka część osób z Forum Revival67 (które też raczej stawiało na tylko niewątpliwie legalną działalność). Tych tematów obecnie na PVF nie ma, zakładam więc, że zostały usunięte. PokeMan komentuje całą sytuację: „po Pokemon Day 2011 r po którym część uzytkowników D-serious nie mając jak zwykle o niczym pojęcia zjechali Daru, PokeDaya i cały PPS na podstawie tylko przez nich rozumianych zarzutów - m in. mieli wąty o jakieś programatory i emulacje, że niby Polska tak bogata i każdy kto chce grać w Poki to tylko na legalu winien. Buehahaha.”68 Podaje też linka do tematu, od którego miała zacząć się awantura69.

Teraz posłużmy się cytatem streszczenia sprawy Vapka: „By zrozumieć problem zakazu rozmowy o emulacji na forum Pokemon Valhalla, potrzebna jest wiedza oraz znajomość faktów, które de facto przyczyniły się do takich zmian na forum i stronie.

Drogi Pokemanie, specu od przeszłości - na pewno posiadasz informacje, albo się orientujesz, o pierwszym oficjalnym zlocie pokefanów w Warszawie, o przyjemnej nazwie Pokemon Day (w skrócie - pokeday). Zlot odbył się w roku 2011 (czyli dwa lata temu) i był całkowicie zorganizowany przez portal Pokemon Valhalla oraz dostał wsparcie od Stadlbauer'a (dystrybutora gier Nintendo oraz eventowego Celebii).

To był pierwszy taki meeting organizowany przez znanego wszystkim Daru. Debiut debiutem, jednak biorąc pod uwagę skalę imprezy oraz jak bardzo wyjątkowa ona była dla polskich fanów Pokemona, która nie jest związana tylko ściśle z pokesceną, ale również z ludźmi zajmującymi się elektroniczną rozrywką, grami komputerowymi/konsolowymi oraz ogólnie - graczy pokemona (co nie zawsze znaczy to samo, co 'fan pokemona', do czego dojdę później).

Otóż ta impreza nie posiadała regulaminu, ani też nie była zorganizowana na piątkę... wyszło wiele niedomówień oraz nieścisłości, których wkurzyło ludzi na tym spotkaniu. Wśród tych największych marud, pojawił się nie jaki reporter z portalu d-serious.pl. Prawdopodobnie impreza była tak źle zorganizowana, że na relacje o niej mogli sobie pozwolić najwięksi hejterzy, bo profesjonaliści powinni nie udzielać takich komentarzy. I tutaj nie było inaczej - wypłynął do internetu pełen hejtu reportaż, który jest do przeczytania tutaj -> http://d-serious.pl/?p=11648

Ostra krytyka z tego portalu na Daru, forum oraz stronę PV spowodowana została komentarzami ludzi, którzy zaobserwowali granie na grywanych 'kartach' gry pokemona u ludzi, któzy brali udizał w turnieju i ściągali celebi. Ból dupy moralciot (że tak kolokwialnie się wyrażę) był tak duży, że forum PVF został obrzucony masą flejmów wokół tego tematu. W każdym flejmie słusznie wykazywano brak profesjonalności u Daru, w całokształcie imprezy oraz ostatecznie, co pewnie sprowokowało Daru do drastycznych zmian, braku profesjalnosci strony PV.

Daru zastosował wtedy maksymalny damage control (ratowanie tego, co można, kosztem rzeczy które można poświęcić) i postanowił dodać najbardziej niefajny dla każdego fana pokemonów punkt w dziejach historii tej strony i portalu - punkt o zakazie rozmów o emulacji (ogólnie błędnie nazwanym 'piractwem'). Flejmy ze strony d-serious.pl (któremu bliżej portalowi 4chan, niż stronie o grach) się skończyły, a pozostali skrzywdzeni wszyscy fani...”70.71

Generalnie we flejmach72 emulacyjnych i pirackich stosowano jak zawsze zwulgaryzowane argumenty moralne, stawiając się jako autorytety i sprawiedliwych, a także jako tych, którzy wspierają Nintendo i Pokemony w Polsce poprzez kupowanie oficjalnych produktów. Pozornie jest to oczywiście prawda, ale różnie może to wyglądać, biorąc pod uwagę czynniki socjologiczne takie jak wiek czy poziom zamożności przeciętnych polskich Pokefanów.

Zamieszanie nie trwało jednak długo, gdyż od publikacji PokeFaila do zakazu wspierania piractwa minęło 20 dni. Tak oto 10 września 2011 roku Daru napisał ogłoszenie Nowa osoba w administracji oraz kwestia piractwa73, w którym oznajmia, że trzecia osobą w administracji, obok Daru i Nid74, zostaje rubin. Do tego zakazuje „wspierania piractwa”, co wówczas jest przeważnie interpretowane tak, że każdy post zawierający słowo „emulator” jest zagrożeniem numer 1 dla stabilności Pokemon Valhalli75. Daru wspomina o współpracy z Nintendo jako powodzie tej decyzji. Często to zdanie było przez przeciwników zakazu interpretowane jako „umowa ze Stadlbauerem, która gówno daje”. Dziś, dzięki BZW Golem76, możemy z całą pewnością stwierdzić, że żadnej oficjalnej umowy nie było, a ogłoszenie miało raczej charakter deklaratywny77.

Można łatwo zaobserwować, czytając rzeczony wątek, że reakcje dzielą się, jak zawsze w przypadku tego tematu, na co najmniej dwie strony. Tutaj są to: z jednej strony użytkownicy z Deadly i nowsi użytkownicy PV, z drugiej strony starsi użytkownicy PV. Choć kryterium stażu jest tu raczej przypadłościowe i statystyczne i zgodnie z szerszą obserwacją nie jest trwałe w dłuższym odcinku czasu. Rzecz musi zatem tkwić w czym innym…

Podsumowanie: Kształtowanie się obozów intelektualnych ścierających się na PPS-ie przez wiele następnych lat
Na wstępie chcę zaznaczyć, że przedstawione tutaj spostrzeżenia nie są jeszcze kompletną klasyfikacją obozów intelektualnych na PPS-ie w latach 2011-201878. Musimy jednak na tym etapie zakreślić kilka linii podziału, które pozwolą nam się zorientować komu było bliżej do jakich poglądów, a komu dalej.

Jak to w przypadku badań społecznych, zasygnalizuję, że często granice podziału są sporne, zmienne w czasie i płynne. Toteż odradzam interpretowania szczątków proponowanego podziału jako czegoś sztywnego, szufladkującego. Przecież poza samymi poglądami na działania mogą wpływać też sympatie, przemyślenia czy uczucia. Oprę się tutaj nie na deklarowanych poglądach czy, nieznanych nam, intencjach konkretnych osób, ale na zupełnie możliwych do zbadania jako elementów wiedzy o rzeczywistości – działaniach.

Rzut oka wstecz – na Tin Tower
Najnowsze badania wskazują z dużym prawdopodobieństwem, że znacznie większą rolę niż dotąd uznawano miał dla całości Polskiej PokeSceny obóz Tin Tower79. Zalążki projektu sięgają roku 200980, ale w tym rozdziale nie musimy sięgać aż tak daleko i głęboko – potrzebne będzie nam tylko kilka głównych faktów81. Otóż, bardzo skracając – tylko na potrzeby tego rozdziału, w latach 2009-2011 uformowała się ekipa mająca w planach utworzyć stronę dla graczy Pokemon, taką z naciskiem na rozgrywkę z innymi graczami przez wi-fi. W jej skład pod koniec 2011 roku wchodzili: Enygma82, rubin, Jabuko83, BZW Golem i Gonzo84. Musimy koniecznie odnotować w tym miejscu, że Jabuko, BZW Golem i Gonzo byli aktywnymi użytkownikami Deadly Serious.

Na przełomie lat 2011/2012 w ekipie Tin Tower przygotowującej się do startu strony doszło do rozłamu. W jego efekcie z dotychczasowej ekipy pozostali tylko Enygma i Jabuko. Ci dwaj przez wiele lat będą wyznaczać kierunek działania TT, pozostali będą realizować, odtąd w większości w ramach innych, zewnętrznych projektów, swoje cele. Pierwszą frakcję nazwę więc po prostu Tin Tower85, drugą (Gonzo, BZW Golem i rubin) nazwiemy frakcją Prodedli lub Polskim Nugget Brigde86. Obydwa obozy poznamy szerzej w kolejnych rozdziałach. W tej chwili musimy wiedzieć o nich tyle, że: wywodzą się z jednego środowiska graczy wi-fi, którzy na dodatek wzajemnie się znali; do tego obydwa wymienione obozy cechowały się stosunkowo wysoką agresywnością „polityczną” oraz zorganizowaniem.87

Podsumowanie: Dzień Pokemonów jako wydarzenie doniosłe historycznie, wpływające na ukształtowanie się valhallocentryzmu oraz kluczowych frakcji PPS-owych
Znaczenie Dnia Pokemonów na ogół nie jest wystarczająco podkreślane. Wykażmy więc jego wagę dla losów Polskiej PokeSceny. Otóż wydarzenie to, jak już pisałem, przyczyniło się do ściągnięcia na PPS nowych osób – newsy pojawiały się na największych portalach polskich i zagranicznych, toteż osoby przeglądające np. stronę CD-Action, czy nawet czerpiące wiedzę z zagranicznych źródeł, miały okazję przekonać się, że Nintendo jest w stanie zorganizować w Polsce event. Wówczas reagowano często nawet euforycznie, z nadzieją, że teraz to stanie się normą i będziemy mieć regularnie oficjalne wydarzenia Pokemon i nie tylko. Zatem pierwszym argumentem potwierdzającym naszą tezę jest napływ nowego narybka przyciągniętego wizją świetlanej przyszłości Pokemona w Polsce.

Wydarzenie także w pewnym zakresie doprowadziło do wprowadzenia zakazu wspierania piractwa. Z jednej strony skończyło się zewnętrznymi naciskami na administrację PV. Z drugiej zaś pokazało, że generalnie na współpracy ze Stadlbauerem można coś ugrać. Połączenie tych faktów, których proporcje różnie się ocenia, doprowadziło w końcu do tak znaczącej zmiany regulaminu.

Działanie takie wywołało jednak kolejne skutki. Odtąd każde nowo powstałe forum pisząc regulamin musiało jasno odnieść się do kwestii szeroko rozumianego piractwa. O ile dla większości użytkowników nie miało to wielkiego znaczenia, a na pewno nie decydującego, to dla niektórych był to główny punkt honoru. Większość nowych for i stron zaznaczał, że nie popiera piractwa, jednocześnie zezwalając na rozmowy o emulacji czy turnieje na emulatorach.

Także samo Pokemon Valhalla Forum nie obeszło się bez zmian w podejściu PokeScenowego otoczenia. Otóż wiele niezadowolonych takim obrotem spraw osób od czasu do czasu podnosiło bunt przeciw administracji, argumentując postulat uwolnienia emulatorów chociażby wspieraniem kreatywności fanów, pozwalając grać ubogim oraz tworzyć hacki gier Pokemon. Bunty te miały z zasadzie różne ośrodki – wielu użytkowników samego PVF nie podobał się ten regulaminowy zapis i dążyli oni do jego rewizji. Także pewien imperializm przejawiali użytkownicy spoza Pokemon Valhalli, np. z forum Pokemon Polska, pojawiając się zawsze przy buntach i wspierając postulaty usunięcia z regulaminu kontrowersyjnego zapisu. Było to motywowane, ich zdaniem, zubożeniem całego fandomu przez zakaz emulacji i romhackingu88.

Jak zatem widzimy, Dzień Pokemonów z 2011 roku wywołał bardziej znaczące dla internetowej społeczności wydarzenie. Sprawa emulacji stała się na długie lata główną osią sporu na Polskiej PokeScenie, prowadząc do utworzenia się pewnych frakcji intelektualnych, o których pisaliśmy wyżej, jak i całych projektów, które przy założeniu całkowitej legalności w interpretacji administracji nie miałyby racji bytu89. Dlatego też konflikt ów był zaczątkiem tego, co nazwałem valhallocentryzmem90. W tym momencie integralność redakcji Pokemon Valhalli była jednak nienaruszona. Pod względem dyscypliny wszystko było w porządku. Nastąpiło jednak rozdarcie mentalne, które miało przynieść zgniłe owoce zimą 2012/13… 

Podziękowania
Wiele osób przyczyniło się do napisania pierwszego rozdziału Kroniki! W sposób szczególny dziękuję Enygmie za konsultacje, użytkownikom Jasiek759 i Aluminum za korektę oraz Vapkowi i Daru za drobne konsultacje. Dziękuję też PokeManowi za zapewnienie trwałego działania PokeCollect, które zawiera ważne źródła.

Dziękuję też wszystkich, którzy stworzyli źródła, z których przy pisaniu korzystałem i, oczywiście, tym, którzy „napisali” tę historię własnymi czynami!

Conquest
31 VIII 2019


Przypisy:
[1] Dzień Pokemonów w Warszawie 2011 – impreza organizowana przez Pokemon Valhallę oraz dystrybutora Nintendo w Polsce, firmę Stadlbauer. Podczas eventu m.in. rozdano eventowego Celebiego. Miejsce miały też liczne konkursy.
[2] Polska PokeScena – termin ten można rozumieć dwojako: 1) ogół polskich stron i for o Pokemonach lub 2) twórcza część fandomu Pokemon w Polsce. Więcej na ten temat: Conquest, Polska PokeScena – próba zredefiniowania pojęcia, https://polskapokescena.blogspot.com/2018/12/polska-pokescena-proba-zredefiniowania.html [dostęp: 30.07.2019].
[3] Pokemon Valhalla – strona powstała 30 lipca 2003 roku z połączenia trzech stron: Pokemon Friends, Cinnabar Island oraz Pokemon Johto Power. Jest stroną ogólno tematyczną, największą tego typu w Polsce do roku 2019, mimo trwającego permanentnie od 2012 roku kryzysu aktywności administracji. Obecnie oficjalnym forum Pokemon Valhalli jest Pokemon Valhalla Forum, wcześniej były nimi inne słynne fora: Pokemon Polska i Forum Revival.
[4] PokeMan – redaktor i administrator wielu przedsięwzięć na PPS-ie. Największe jego projekty (lub te które przejął) to: Pokemons, PokeRang i PokeCollect, którego administratorem jest do dziś. Do tego redaktor takich stron jak Pokemon Valhalla czy PokeSerwis. Jeden ze znawców polskiej wersji dubbingowej anime Pokemon oraz historii PPS-u.
[5] Pokemons – strona założona w 2008 r. przez kepika. W połowie października 2010 przekazana PokeManowi. Za czasów administrowania PokeMana skupiona głownie na tematyce Pokemona w Polsce. Historia strony: PokeMan, Historia strony, http://pokemons.tnb.pl/viewpage.php?page_id=18 [30.07.2019].
[6] WebArchive – serwis zapisujący kopie stron internetowych, dzięki któremu można przeglądać zapisane wersje nawet już nieistniejących stron.
[7] Daru - administrator Pokemon Valhalli i założyciel Pokemon Valhalla Forum. Pamięta czasy pionierskie PokeSceny. Znawca polskiej wersji dubbingowej anime Pokemon, której poświęcił fantastyczna stronę Poke.pl: http://poke.pl/ [10.08.2019]. Tłumacz i dialogista, pracujący m.in. przy anime. Założyciel Dubbingpedii: http://dubbingpedia.pl/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna [10.08.2019]. W ostatnich latach mało aktywny na PokeScenie.
[8] Daru, Dzień Pokemonów w Warszawie, http://www.pokemony.com/news-1221-Dzien-Pokemonow-w-Warszawie [22.07.2019].
[9] Marylin (lub Merlin) – pub na Polu Mokotowskim. Pierwotnie podano tę mniej znaną nazwę (choć obie były w użyciu), co wywołało pewne problemy organizacyjne. Obecnie zamknięty w opłakanym stanie: TVN 24 Warszawa, Opuszczony pub straszy na Polu Mokotowskim, https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,opuszczony-pub-straszy-brna-polu-mokotowskim,260731.html [30.07.2019].
[10] Tamże.
[11] Wydaje się, że ten fakt miał niebagatelne znaczenie dla możliwości organizacji Dnia Pokemonów. Wnoszę tak po tym, że rozważając, podczas „akcji-zmianokracji” (zmiany administracji Pokemon Valhalli i Pokemon Valhalla Forum) w 2014 roku możliwość ponownej organizacji podobnego wydarzenia Daru wspominał, że byłoby bardzo dobrze, żeby połączyć ją z premierowym wyświetleniem najnowszego filmu Pokemon z polskim dubbingiem. Wtedy byłby to najprawdopodobniej film Pokemon: Diancie i Kokon Zniszczenia, gdyż wtedy chronologicznie przypadała jego kolej. Niestety Dzień Pokemonów w 2015 roku nigdy się nie odbył.
[12] Twister, tamże.
[13] Mimin96, tamże.
[14] Nintendo Polska, http://www.nintendo.pl/news/2011/07/strony-fanw [brak dostępu, brak kopii w WebArchive], podaję treść za: PokeMan, Trzecia rocznica, zmiany oraz Dzień Pokemonów w Warszawie, http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=16 [22.07.2019].
[15] Pokemon Valhalla Forum – forum Pokemon Valhalli założone przez Daru i Nid pod koniec lipca 2010 r. po zakończeniu współpracy przez Pokemon Valhallę i Forum Revival.
[16] Forum Revival – forum vulpiego, gdzie przez długi czas centrum aktywności był Xipog PBF. Główna część Revival Universe, które w całości liczyło sobie mnóstwo większych i mniejszych projektów robionych głównie przez vulpiego i listvę, choć nie tylko. Jedno z największych for na PPS-ie. Zostało zamknięte w 2013 r.
[17] Pokemon Polska – forum Pokemon Valhalli jeszcze przed współpracą z Forum Revival. W latach 2012-13 drugie najaktywniejsze Pokeforum w Polsce. Znane z promocji romhckingu, a także z kontrowersyjnych treści, pozwalające użytkownikom na najwięcej. Osoby z nim związane, a obecnie znane to Trawek i Ness, nie można też zapominać o legendarnym Czaksie. Użytkownicy tego forum często nazywali się „tą prawdziwą Valhallą”, gdyż uważali Forum Revival czy Pokemon Valhalla Forum niejako za uzurpujące sobie tę nazwę. Ostatecznie upadło w 2017 r.
[18] PokeMan, tamże. Odpowiednie wątki znajdziemy: Daru, Dzień Pokemonów w Warszawie, http://forum.pokemony.com/temat-1506-Dzien-Pokemonow-w-Warszawie [22.07.2019], Daru, Dzień Pokemonów w Warszawie, http://forum.xipog.pisz.pl/viewtopic.php?t=7804 [22.07.2019], Daru, Dzień Pokemonów w Warszawie, http://forum.pokemonpl.net/dzien-pokemonow-w-warszawie-t40461.0.html [brak dostępu online, brak kopii w Web Archive; podaję informację za PokeManem – najprawdopodobniej wątek był taki sam jak na Forum Revival]. Wątek na czwartym największym forum, będącym jednak zawsze trochę na uboczu, bo nigdy nie będącym, w przeciwieństwie do poprzednich forum Pokemon Valhalli, czyli PokeCollect, wątek założono nieco później: PokeMan, Dzień Pokemonów w Warszawie, http://pokecollect.net.pl/viewtopic.php?t=3869 [22.07.2019].
[19] Deadly Serious – jedna z najpopularniejszych swego czasu stron o Nintendo w Polsce.
[20] Autor i tytuł nieznane, http://d-serious.pl/forum/showthread.php?tid=3117&pid=89172 [brak dostępu, brak kopii w WebArchive], podaję informację za: PokeMan, tamże.
[21] Nintendo Polska, Dzień Pokemonów, nintendo.pl/news/2011/08/dzie-pokemonw [brak dostępu, kopia z WebArchive: http://web.archive.org/web/20111120022518/nintendo.pl/news/2011/08/dzie-pokemonw 22.07.2019].
[22] Dudkowski J., Pokemon Day w Warszawie, https://www.ppe.pl/news/9383/pokemon-day-w-warszawie.html [22.07.2019].
[23] Kutera T., Fani Pokemonów będą mieć swoją imprezę. W Warszawie, https://polygamia.pl/fani-pokemonow-beda-miec-swoja-impreze-w-warszawie/ [22.07.2019]. Po prostu muszę przyczepić się do zacytowanego fragmentu. Zapewne jako portal o grach Polygamia skupia się na popularności gier Pokemon, nie zaś całości marki Pokemona. U nas, w Polsce, emisja anime Pokemon doprowadziła do tego, że w latach 2000-2002 mieliśmy okres zwany Pokemanią. Pikachu królował może nie na konsolach, ale w sklepach spożywczych (TAZO, naklejki itd.) oraz bazarach (PTCG, niekoniecznie oryginalne) z całą pewnością.
[24] Autor i tytuł nieznane, http://gry.gery.pl/newsy/50447,dzie_pokemonw_w_warszawie.html [brak dostępu, brak kopii na WebArchive] podaję informację za: PokeMan, tamże. Dziś domenę posiada Polsat, świadczy to o tym, że miała spore znaczenie.
[25] k, Dzień Pokemonów w Warszawie, https://anime.com.pl/Dzien_Pokemonow_w_Warszawie,news,read,6003.html [22.07.2019]. Tutaj dziwne jest, że redaktor przekazując informację z Pokemon Valhalli nie podaje informacji o premierze filmu z Zoroarkiem. Dziwne, gdyż strona traktuje typowo o anime.
[26] SroQ, Dzień Pokemonów w Warszawie, http://karawana.eu/index.php/dzien-pokemonow-w-warszawie/ [22.07.2019].
[27] Autor i tytuł nieznane, http://cosiestalo.pl/news/rozrywka/gry/1641629/fani-pokemonow-beda-miec-swoja-impreze-w-warszawie' [brak dostępu, brak zapisów w WebArchive]. Podaję za PokeMan,Hasło: Dzień Pkmnów w Warszawie. Odzew? Różniasty Panie, oj różniasty, http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=17 [22.07.2019].
[28] Berlin, [DS] Chcesz Celebi?, http://d-serious.pl/?p=11044 [brak dostępu, kopia z WebArchive: http://web.archive.org/web/20120301064139/http://d-serious.pl/?p=11044]. Ws. tej wypowiedzi Berlina o premierach filmów Pokemon w telewizji po odpowiedź odsyłam do: PokeMan, tamże.
[29] Daru, Nowe informacje na temat Dnia Pokemonów, http://www.pokemony.com/news-1223-Nowe-informacje-na-temat-Dnia-Pokemonow [22.07.2019].
[30] Berlin, 20 sierpnia – Dzień Pokemonów w Warszawie, https://www.cdaction.pl/news-21042/20-sierpnia---dzien-pokemonow-w-warszawie.html [22.07.2019]. Tutaj Berlin nie jest już tak „figlarny”, jak na swojej stronie.
[31] Ponownie całą narrację prowadzę za: PokeMan, Sezon 14. na DXD oraz więcej informacji nt. zbliżającego się eventu, http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=19 [22.07.2019].
[32] Daru, Dzień Pokemonów – informacje o upominkach i konkursach, http://www.pokemony.com/news-1225-Dzien-Pokemonow---informacje-o-upominkach-i-konkursach [22.07.2019].
[33] rubin – moderatorka i administratorka Pokemon Valhalla Forum w latach 2011-2012. Ważna uczestniczka w pierwszej fazie projektu Tin Tower – jeszcze przed oficjalnym startem. Specjalizowała się w walkach wi-fi.
[34] rubin, Dzień Pokemonów – zasady turnieju walk, http://www.pokemony.com/news-1226-Dzien-Pokemonow---zasady-turnieju-walk [22.07.2019].
[35] Np. Fanclub of Pokemon: Autor i tytuł nieznane, http://fanclubofpokemon.blogspot.com/2011/08/ustalilismy-juz-wstepny-czas-trwania.html i http://fanclubofpokemon.blogspot.com/2011/08/super-okazja.html [brak dostępu, brak zapisu w WebArchive] czy Diff Anime: Autor i tytuł nieznane, http://diff-anime.pl/news.php?readmore=1260 [brak dostępu, brak zapisu w WebArchive]. Podaję za: PokeMan, Dzień Pokemonów w Warszawie – godziny i terminy, http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=20 [22.07.2019]. Pojawił się również news na Gram.pl: Sawicki R., Dzień Pokemonów już 20 sierpnia w Warszawie, https://www.gram.pl/news/2011/08/14/dzien-pokemonow-juz-20-sierpnia-w-warszawie.shtml [22.07.2019]. Komentarz do newsa: PokeMan, Dzień Pokemonów już za dwa dni, http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=21 [22.07.2019].
[36] Bulbapedia, Pokemon Day In Poland planned for August 20, https://bulbanews.bulbagarden.net/wiki/Pok%C3%A9mon_Day_in_Poland_planned_for_August_20 [22.07.2019].
[37] Bulbagarden Forums, http://bmgf.bulbagarden.net/f280/pok%C3%A9mon-day-poland-planned-august-20-first-event-its-kind-poland-116902/ [brak dostępu, brak zapisu w WebArchive], PocketMonsters: Sunain, Poland Pokemon Day Celebi – Zoroark DVD, https://www.pocketmonsters.net/articles/1147/ [22.07.2019] i Pokemon Day Celebi, https://www.pocketmonsters.net/eventpokemon/1006 [22.07.2019], P-Pokemon: bertrand1090, Pokemon Day annonce par Nintendo en Pologne !, http://www.p-pokemon.com/news/1825-pokemon-day-annonc-par-nintendo-en-pologne-19-08-2011.html [22.07.2019], JejeZozo, BW Event – Celebi Pokemon Day (Pologne), https://projectpokemon.org/home/forums/topic/15904-bw-event-celebi-pok%C3%A9mon-day-pologne/ [22.07.2019].
[38] Przy podawaniu informacji o Dniu Pokemonów na zagranicznych stronach posiłkowałem się: PokeMan, Dzień Pokemonów – dzisiaj., http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=22 [22.07.2019] i PokeMan, Dzień Pokemonów – dzisiaj. Cz.2., http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=23 [22.07.2019].
[39] Daru, Dzień Pokemonów Warszawa 2011, http://www.pokemony.com/pokemon-118-1750-Valhalla-na-zywo-Dzien-Pokemonow-Warszawa-2011 [22.07.2019].
[40] W zasadzie pochwalam to. Do błędu też trzeba umieć się przyznać i to akurat dobrze świadczy o administracji Pokemon Valhalli tego okresu.
[41] Tamże.
[42] Stadlbauer – austriacka firma zajmująca się dystrybucją produktów Nintendo w Polsce w latach 2009-2013.
[43] Daru, Dzień Pokemonów w Warszawie, http://forum.pokemony.com/temat-1506-Dzien-Pokemonow-w-Warszawie?pid=27065#pid27065 [22.07.2019].
[44] rubin, tamże. Jeśli kogoś interesuje sam Dzień Pokemonów, to jest to jedna z relacji, które polecam.
[45] Tamże.
[46] Tfor, Dzień Pokemon 2011 – relacja, http://karawana.eu/index.php/dzien-pokemon-2011-relacja/ [22.07.2019].
[47] Blog Rocket Game Corner – blog kelena prowadzony od września 2011 do czerwca 2012. Jego tematyka skupiała się na Nintendo, a głównie Pokemonach.
[48] kelen, Dzień Pokemonów Warszawa 2011, http://rocketgamecorner.blogspot.com/2011/10/dzien-pokemonow-warszawa-2011.html [22.07.2019]. Tutaj muszę się przyczepić do fragmentu: „Coś, na co mogli sobie pozwolić Europejczycy, Amerykanie i Japończycy, a Polacy dotąd nie!” Polacy to też Europejczycy, kelenie!
[49] Np. w tym zapisie z WebArchive: http://web.archive.org/web/20110613100032/d-serious.pl/
[50] Np. w tym zapisie z WebArchive: http://web.archive.org/web/20150203073647/http://d-serious.pl/forum/
[51] Np. prawie dwuletnie spóźnienie z newsem o polskiej wersji oficjalnej strony Pokemon: Salon, [Nintendo] Turniej Pokemon i oficjalna po polsku?, http://d-serious.pl/?p=12599 [brak dostępu, zapis w WebArchive: http://web.archive.org/web/20120105025802/d-serious.pl/?p=12599 ]. Na Pokemon Valhalli ten news był o czasie: Santer, Nowe Pokemon.com, PTCG po polsku i HG/SS w Europie, http://www.pokemony.com/news-1016-Nowe-Pokemon.com,-PTCG-po-polsku-i-HG-SS-w-Europie [10.08.2019]. Informacja za: PokeMan, PokeFail na D-Serious + tradycyjnie TV Schedule…, http://pokemons.tnb.pl/news.php?readmore=38 [10.08.2019].
[52] AtoMan – administrator m.in. for Pokemon Polska i Pokemon Valhalla Forum (tymczasowo). Twórca hacków gier Pokemon, a także autor części tłumaczenia na język polski gry Pokemon Fire Red (jego projekt został połączony z darkarchonowym). Jeden z największych znawców polskiej wersji językowej anime Pokemon. Informacje z: Informacje o SUWNYM AtoManie, http://atoman.poke.pl/o.htm [08.08.2019]. W rozpatrywanym w Kronice okresie głównie współpracował z Daru, ale raczej w roli „rygla bezpieczeństwa”. Znany również ze zgrywania i wrzucania odcinków Pokemon np. na Chomikuj: http://chomikuj.pl/AtoManPL .
[53] AtoMan, Nowa Pokemon Valhalla wystartowała!, http://forum.pokemony.com/temat-1799-Nowa-Pokemon-Valhalla-wystartowala!?pid=30447#pid30447 [25.07.2019].
[54] Od czasu: gurtos, Koniec Deadly Serious, http://d-serious.pl/koniec-deadly-serious [brak dostępu, podaję za: Conquest, Koniec Deadly Serious, http://pokecollect.net.pl/viewtopic.php?t=5755 [25.07.2019].
[55] https://discord.gg/j6DKKc4
[56] Pan Tutorial, PokeFail 2011 – relacja z PokeDay 2011, http://d-serious.pl/?p=11648 [brak dostępu, kopia z WebArchive: http://web.archive.org/web/20120105023506/d-serious.pl/?p=11648 ] .
[57] Tu faktycznie nastąpiła pomyłka. Jednakże dane dotyczące nazwy pubu w internecie są dwojakie: gdzieniegdzie jest Merlin, gdzie indziej Marilyn.
[58] Wszystkie cytaty pochodzą z tego samego tekstu.
[59] kelen, http://web.archive.org/web/20120105023506/d-serious.pl/?p=11648#comment-4904 .
[60] Nie sposób było nie zacytować w całości komentarza: Daru, http://web.archive.org/web/20120105023506/d-serious.pl/?p=11648#comment-4931 .
[61] Nieco więcej o dziale i samej sytuacji: PokeMan, Lavender Town, http://pokecollect.net.pl/viewtopic.php?t=5510 [25.07.2019].
[62] Fornal, Po evencie Pokemonuff!, http://d-serious.pl/forum/printthread.php?tid=3254 [brak dostępu, podaję za TEOR: http://blog.xipog.pisz.pl/2013/08/deadly-serious-po-evencie-pokemonow.html ].
[63] Berlin – administrator i założyciel Deadly Serious. Także redaktor CD-Action.
[64] Nie podaję więcej przykładów, wyżej widzieliśmy ich dużo, a zainteresowani mogą bez problemu sięgnąć do podanych linków.
[65] Głównie opieram się na: PokeMan, tamże oraz na Vapek, Zakaz pisania o emulacji, http://pokecollect.net.pl/viewtopic.php?p=77778#77778 [25.07.2019] oraz drobnej konsultacji z Vapkiem.
[66] Vapek (4xI) – globalny moderator Pokemon Valhalla Forum w latach 2012-2013, współzałożyciel i administrator strony PokeSpecial. Znany m.in. z oporu wobec zakazu emulacji i zamiłowania do fanowskiej twórczości.
[67] Dane z indywidualnych konsultacji z Vapkiem.
[68] PokeMan, tamże.
[69] Autor i tytuł nieznane, http://d-serious.pl/forum/showthread.php?tid=3129&page=3 [brak dostępu, brak zapisu w WebArchive], dane z: PokeMan, tamże.
[70] Vapek, tamże.
[71] W tym miejscu abstrahuję od oceny zasadności wprowadzenia zakazu wspierania piractwa na PVF. Jest to wyłącznie część kronikarska tej pracy. Wiele elementów ocennych pojawi się w dodatkach do Kroniki.
[72] Flejm – skrót od flamewar (po polsku: kłótnia internetowa).
[73] Daru, Nowa osoba w administracji oraz kwestia piractwa, http://forum.pokemony.com/temat-1605-Nowa-osoba-w-administracji-oraz-kwestia-piractwa [25.07.2019].
[74] Nid – polska tłumaczka mangi Pokemon. Przetłumaczyła jak dotąd większość tomów Pokemon Special (Adventures) (lista tłumaczy tu: Nid, Ludzie mangi, http://pokespecial.com.pl/ludzie-mangi/ [08.08.2019] oraz wielu innych mang. Autorka wielu fanowskich projektów m.in. z zakresu FanArtu. Współzałożycielka Pokemon Valhalla Forum, a później strony PokeSpecial - http://pokespecial.com.pl/ [08.08.2019].
[75] Choć nie wynika to z samego zapisu regulaminowego. „Zakaz wspierania piractwa” w rzeczywistości był „zakazem rozmów o emulacji” W praktyce interpretacja należała do ekipy moderatorskiej, która na różnych etapach historii PVF z różną surowością go egzekwowała. Czasami dostawało się srogą karę za wspomnienie o tym tylko, że akurat gra się na emulatorze, czasami nie było co do tego nawet ostrzeżenia słownego. Regulaminowy zakaz rozmów o emulacji wprowadzono dopiero w sierpniu 2014: Daru, Aktualizacja regulaminu forum, http://forum.pokemony.com/temat-6452-Aktualizacja-regulaminu-forum [09.08.2019].
[76] BZW Golem – moderatorka i administratorka Pokemon Valhalla Forum w latach 2011-2012.
[77] BZW Golem, Pokemon Valhalla, http://forum.pokemony.com/temat-3953-Pokemon-Valhalla?pid=74622#pid74622 [25.07.2019].
[78] Propozycja klasyfikacji frakcji PPS-owych w latach 2011-2018 w Dodatkach
[79] Tin Tower – polska strona poświęcona walkom wi-fi Pokemon. Istniała w różnych wydaniach w latach 2012-2019. Pierwotną ekipę stanowili Enygma, rubin, BZW Golem i Jabuko, następnie również Gonzo. Do startu strony w 2012 uchowali się tylko Enygma i Jabuko. Dostępna była pod adresem http://www.tintower.pl/ [obecnie niedostępna, zapisy WebArchive: http://web.archive.org/web/*/tintower.pl ]. Szczegółowo napiszemy o stronie w kolejnych rozdziałach.
[80] Enygma, O Tin Tower: Historia serwisu, http://tintower.pl/content/historiatt [brak dostępu, zapis w WebArchive: http://tintower.pl/content/historiatt ].
[81] Na podstawie konsultacji z Enygmą.
[82] Enygma – założyciel i główny administrator Tin Tower w latach 2012-2015 (do fuzji z Pokemon Valhallą). Organizator wielu turniejów wi-fi. Moderator Pokemon Valhalla Forum (2011-2012) i redaktor naczelny Pokemon Valhalli (2014-2015).
[83] Jabuko – twórca pierwszej zaawansowanej technicznie strony Tin Tower, jeszcze przed jej oficjalnym startem.
[84] Gonzo – redaktor i moderator działów poświęconych grom na Pokemon Valhalla Forum, także moderator globalny. Organizator wielu turniejów wi-fi. Był też redaktorem PokeSerwisu i Nugget Bridge.
[85] Obóz Tin Tower cechowała duża elastyczność i pragmatyzm. Promowano tu rozgrywki na nieoficjalnych zasadach, dopuszczano emulację. Do tego TT jako samodzielna strona prowadziła szerzej zakrojoną działalność niż tylko w swojej głównej specjalizacji.
[86] Nazwę „Prodedli” traktuję jako pewną formację intelektualną cechującą się szczególną niechęcią do kwestii piractwa i emulacji, czasami nawet nadgorliwą. Nazwa „Polskie Nugget Bridge” odnosi się do słów Gonza, który powiedział, że chciałby zbudować taki projekt. Nugget Brigde to międzynarodowa strona poświęcona walkom wi-fi: https://nuggetbridge.com/ [25.07.2019], gdzie Gonzo pisał nawet teksty: https://nuggetbridge.com/author/gonzo/ [25.07.2019]. Obóz ten preferował rozgrywki wi-fi według oficjalnych zasad i formatów oraz nie prowadził turniejów na emulatorach.
[87] Tak jak zaznaczyłem: podział jest umowny i przez większość czasu niezinstytucjonalizowany, dlatego nie można na jego podstawie silą rzeczy „przewidywać” posunięć poszczególnych osób. Dodajmy: podaję teraz tylko stan początkowy obozów, gdyż przeszły one kilka przetasowań.
[88] Jeden z wielu, przykładowy temat tego typu na Pokemon Valhalla Forum: Opticum, Pokemon Valhalla, http://forum.pokemony.com/temat-3953-Pokemon-Valhalla [30.07.2019].
[89] Np. PokeSpecial Nid zawierający skany mangi Pokemon czy nieistniejący już DomiX Pokemon (jego przykładowy zapis w WebArchive: http://web.archive.org/web/20131112214707/http://domixpokemon.pl/ ) dominika94 zawierający odcinki anime Pokemon online.
[90] Conquest, Kształt PPS-u, kształt bloga o PPS-ie, https://polskapokescena.blogspot.com/2019/01/ksztat-pps-u-ksztat-bloga-o-pps-ie.html [30.07.2019].

A może wolisz przeczytać oficjalnego PDF-a? Bardzo proszę:

Komentarze