Polska PokeScena 2017 - co mamy?

Pierwszy wpis zapewne powinien być wprowadzający, także dla tych, którzy nie siedzą w tematyce Polskiej PokeSceny. Postanowiłem stworzyć krótką listę aktywnych polskich stron Pokemon wraz z ich krótkimi charakterystykami (jaka jest rola strony, czym się zajmuje, czy jest aktywna etc. etc.), abyśmy zapoznali się i z istniejącymi od dawna tworami, jak i nowościami na PPS-ie.

Dla jasności podzielę serwisy na strony i fora. W Polsce łatwiej natknąć się na aktywne forum Pokemon niż stronę o tejże tematyce (a szkoda!), choć i tych utrzymujących stałą aktywność jest obecnie niewiele.

Polska PokeScena - fora Pokemon

 • Pokemon Valhalla Forum - forum pozbawione opieki administracji, żyjące jednak własnym życiem. Nadal dosyć aktywne, choć nie umywa się do poziomu sprzed kilku lat.
 • Tin Tower Forum - niegdyś ważny ośrodek dla graczy Wi-Fi Pokemon, obecnie mniej aktywny, ale nadal są tam organizowane turnieje.
 • Lati Forum - ostatni krzyk aktywnego PPS-u głównego nurtu. Forum działało prężnie około pół roku, obecnie mało aktywne.
 • Pokemon Polska - jedno z legendarnych for Pokemon (obok m.in. PokeCollect i Revivala). Obecnie ma niemal zerową aktywność, można jednak przeczytać niemało postów z dawnych lat.
 • PokeCollect - największe polskie PokeForum z downloadem. Mało aktywne, jeśli chodzi o dyskusje.
 • Forum Pokemon GO Polska - całkiem aktywne forum o Pokemon GO i nie tylko.
 • Forum Omastara - społeczność polskich fanów PTCG, dobrze zorganizowana, profesjonalna i aktywna w swojej tematyce.
For dyskusyjnych oraz PBF-owych (poświęcę im oddzielny wpis) jest oczywiście więcej, wymieniłem tu tylko te najważniejsze. Mamy też liczne grupy Pokemon na Facebooku.
Sporo dyskusji o Pokemonach odbywa się także na stronach ogólnotematycznych na temat gier, czy anime.

Polska PokeScena - strony Pokemon

Ogólnotematyczne strony Pokemon:

 • Pokemon Valhalla - to od ponad dekady największa polska strona o tematyce Pokemonów. Charakteryzując jej treść trzeba zaznaczyć, iż jest stroną ogólnotematyczną, choć faktyczna ilość artykułów przemawia za dominacją tematyki gier Pokemon, nad trochę słabiej rozwiniętymi dziedzinami. Strona od kilku lat niemal nie jest rozwijana, przez zaniedbania administracji, ale także faktyczny rozpad zespołu redakcyjnego. Obecnie można się po niej spodziewać jedynie informacji o podstawowych nowinkach... no i nadal ma pokaźny zbiór staaaaaaaaaaaarych tekstów!
 • PokeSerwis - reaktywowany po latach niebytu nie zdołał odzyskać dawnej pozycji. Obecnie na uboczu i niezbyt popularny, choć sporo aktywniejszy od Pokemon Valhalli, zarówno pod względem newsów, jak i artykułów z zakresu głównie gier, anime i PTCG. Prowadzi także cykl "Pokemon w Polsce".

Tematyczne strony Pokemon:

 • Pokemon GO Polska - strona powstała zaraz po ogłoszeniu gry Pokemon GO, nie była więc jak większość witryn o tej tematyce tworem komercyjnym "na fali" Pokemon GO. Widać to po wpisach, strona jest prowadzona w bardzo przyzwoity sposób. Można tam znaleźć newsy głównie ze świata Pokemon GO, ale redakcja nie pomija też co ważniejszych wydarzeń z innych zakresów marki.
 • PokeSpecial - strona zawiera artykuły, newsy i przede wszystkim skany mang Pokemon (z naciskiem na Pokemon Adventures [jap. Special]). Dosyć aktywna, zwłaszcza w zakresie tłumaczeń.
 • Omastar - centrum graczy PTCG w Polsce, zawiera wyszukiwarkę kart, ranking graczy oraz newsy.
 • Alola - strona zawierająca odcinki anime Pokemon Sun & Moon z polskimi napisami.
 • Tin Tower - strona poświęcona walkom Wi-Fi Pokemon. W praktyce znaczna część witryny obecnie nie działa, ale jako marka nadal pozostaje ważnym ośrodkiem.
 • Poke.pl- strona prowadzona niegdyś przez Daru, poświęcona polskiemu Pokemonowi.

Inne:

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule - mamy jedną aktywną stronę, na która nikt nie wchodzi i jedno aktywne forum, na którym nic się nie dzieje. Idealne warunki na start bloga :)

Komentarze