Polska PokeScena - próba zredefiniowania pojęcia

Dziś będziemy bawić się w redaktorów słownika, więc zapnijcie pasy, bo spróbujemy zdefiniować kilka pojęć związanych z Polskę PokeSceną, tak, by wreszcie zaczęły odpowiadać rzeczywistości. Zajmiemy się głównie pojęciem Polskiej PokeSceny, ale także fandomu.

Najsampierw wyjaśnijmy poczynione już wyżej rozróżnienie między sceną a fandomem. Zapytajmy mądrzejszych, co o tym sądzą:
fandom - środowiskowo: stowarzyszenie ludzi o wspólnych zainteresowaniach, zwłaszcza w serwisach społecznościowych1
scena - 1. miejsce gry aktorów w teatrze, oddzielone od widowni kurtyną;
2. część utworu dramatycznego;
3. teatr, działalność teatralna;
4. potocznie: awantura, ostra wymiana zdań2

Fandom jest więc środowiskiem ludzi o wspólnych zainteresowaniach, w naszym przypadku są to fani Pokemonów i mówimy tu o wszystkich gałęziach marki. Skoro mówimy tu o społeczności i ludziach, to z pewnością do tej kategorii zaliczymy również ich twórczość, tj. wszelkie odmiany fan fiction i fan art. Jako serwisy społecznościowe możemy potraktować strony typu facebook, twitter, discord itd., ale także o fora, a jakże.

Scenę oczywiście będziemy pojmować wg znaczenia z nr 13, oczywiście z pewnymi zmianami na potrzeby dostosowania pojęcia do naszych potrzeb badań socjologicznych. Przyjmijmy, że scena to miejsce działania (gry) aktywistów (aktorów) w fandomie (teatrze), niekoniecznie oddzielone od widowni, choć wierzcie mi - najważniejsze decyzje bywają podejmowane zakulisowo.

No to czym właściwie fandom i scena się różnią? Jak wynika z powyższego, tłumacząc najprościej i najkrócej, fandomem są wszyscy fani Pokemonów, sceną zaś działacze, najaktywniejsza część fandomu, jego awangarda.

Przejdźmy teraz do klasycznych definicji PPS-u, pamiętających jego początki:
Polska PokeScena (dawniej: Polska Scena Pokemon ) - definicje klasyczne:
1. Ogół stron, for, blogów itp. o Pokemonach4
2. Społeczność Pokemon w internecie5


Dlaczego te klasyczne definicje nie mogą się nam podobać? Dlaczego nie są zgodne z prawdą?
Pierwsza była jak najbardziej poprawna dawniej, jednak po wzroście znaczenia globalnych mediów społecznościowych np. facebooka, twittera, a ostatnio i discorda jest ona bezsensowna, bo zbyt wąska; nota bene fora są już faktycznie elementem przypadłościowym wśród serwisów Pokemon w Polsce, ich aktywność jest tragiczna.
Druga definicja jest definicją fandomu, a nie sceny, z tym, że zawężoną do internetu, nie jest więc właściwa naszym kryteriom definicyjnym sceny.

Zamiast tego proponuję nową, funkcjonalną6 definicję Polskiej PokeSceny:
Polska PokeScena - najaktywniejsza część fandomu, której działanie przejawia się prowadzeniem i redagowaniem treści stron, for, blogów itp. oraz związanych z nimi profili na portalach społecznościowych, wliczając także działalność niezależną.
Dodajmy, że możemy się spierać czy definicja ma dotyczyć tylko internetu. Tradycyjnie jest rozumiana jako działalność internetowa, jednak jak najbardziej z odpowiednim zastrzeżeniem dopuszcza się udział w organizacji panelów konwentowych jako działalność PPS-ową.

Teraz rozbijmy definicję, aby ją należycie wyjaśnić:
a) najaktywniejsza cześć fandomu - zawarcie bezpośredniego odniesienia do fandomu; tutaj określamy scenę jak awangardę wszystkich Pokefanów
b) której działanie przejawia się prowadzeniem i redagowaniem treści - to wymóg prowadzenia działalności, oczywiście w prowadzeniu strony szeroko można zawrzeć nawet samo opłacanie serwera przy wsparciu finansowym użytkowników; redagowanie odnosi się do produkcji jakiejkolwiek treści - wideo, audio, pisarskiej, aczkolwiek nie odnosiłbym tego do fan art i fan fiction, które przynależą do twórczości fandomu
c) stron, for, blogów itp. - to znany element klasycznej definicji, odnosi się do miejsc aktywności
d) oraz związanych z nimi profili na portalach społecznościowych - to jest nowy, tak nam potrzebny do prawidłowego definiowania PPS-u element; tyczy się profili na twitterze, fanpage'ów na facebooku, serwerów na discordzie, kanałów na youtube itp.; w tym punkcie mówimy o nich w kontekście powiązania ze stronami, forami, blogami
e) wliczając także działalność niezależną. - uściślenie poprzedniego elementu, tj. odnoszący się do portali społecznościowych bez powiązań ze stronami etc.; np. youtube'owy kanał jak najbardziej może być częścią PokeSceny, za to niekoniecznie będzie nim serwer na dicordzie czy grupa na facebooku, które nie są związane z czymś co tworzy treść, a tylko formują fandom.

Po naszych zmianach nie jest już definicją terytorialną, a funkcjonalną, którą łatwiej odnieść do rzeczywistości. Smutnym następstwem jest to, że z tą definicją PPS wypada jeszcze słabiej niż dotychczas, jednak pierwszym krokiem do odbudowy jest spojrzenie prawdzie w oczy.

Z Profesorskim Pozdrowieniem ;)
Conquest



[1]https://sjp.pl/fandom
[2]https://sjp.pl/scena
[3]Choć i numer 4 kusi. Co nie, zgrywusy? ;)
[4]Definicja promowana głównie przez PokeMana np. tutaj: http://blog.xipog.pisz.pl/2013/05/revival-great-return.html ale znana i uznawana powszechnie.
[5]Rzadsza definicja.
[6]Czyli dotyczącą funkcjonowania; https://sjp.pwn.pl/sjp/funkcjonalny;2558726.html

Komentarze